Vytrvalostný prezidentský pohár 2011 Abu Dhabi

Abu Dhabi

Vytrvalostný prezidentský pohár 2011 (HH The President of UAE Endurance Cup 2011)
Tento rok sa uskutočnil dvanásty ročník prestížneho vytrvalostného preteku v arabskej púšti, ktorý každoročne organizuje prezident Spojených arabských emirátov Jeho Veličenstvo Šejk  Khalifa bin Zayed Al Nahyan. Vytrvalostné jazdenie v jeho prejave na blízkom východe je diametrálne odlišné ako všade inde na svete a hlavne v Európe. Najmä keď si uvedomíme, že v tejto jazdeckej športovej disciplíne prekonáva jazdec a kôň na najvyššej úrovni 160km dlhú trať za jeden deň. V arabských krajinách kde sa preteky bežia výhradne v púšti nadobúda charakter preteku z tohoto dôvodu úplne iný rozmer. Je o to zaujímavejšie, že svetové rekordy ktorých hodnoty sú priam neuveriteľné padajú práve na podujatiach v púšti.

Na pretekoch ktoré sa konali  12.Februára 2011 v Spojených arabských emirátoch v International Endurance Village v Al  Wathba, Abu Dhabi svetový rekord síce prekonaný nebol, ale podstatné bolo to, aspoň z pohľadu slovenskej vytrvalosti, že na pretek bola pozvaná, ako jedna z 15 cudzincov, aj slovenská reprezentantka, účastníčka MS na WEG 2010 v Kentucky, Lucia Starovecká. Lucia, ktorá v sezóne 2010 získala ocenenie „Najúspešnejší slovenský jazdec endurance“, si do emirátov zobrala svojho najúspešnejšieho koňa v tejto sezóne, ktorý mimochodom takisto získal ocenenie „Slovenský kôň roka 2010 v disciplíne endurance“. Práve na tomto koni, ktorého majiteľom je p. Rastislav Supek Lucia štartovala a úspešne dokončila na 53.mieste zo 108 štartujúcich na spomínaných Majstrovstvách sveta v americkom Kentucky.

Ak sme v úvode hovorili o inom rozmere vytrvalosti a púštnych podmienkach v emirátoch, treba si uvedomiť, že 15 koní a jazdcov, ktorí boli pozvaní potrebovali istý čas na transport a aklimatizáciu.
Oproti vlanajšiemu roku, keď kone a jazdce prileteli 2 týždne pred štartom, bola situácia tento rok trochu dramatickejšia. Pôvodných 6 dní, ktoré organizátor naplánoval na aklimatizáciu sa záhadne skrátilo na 4 dni. Kone prileteli po dvoch strastiplných dňoch strávených na maastrichtskom letisku. Určite si všetci pozvaní predstavovali trochu inú formu svojich koní po transporte z Európy.

Dá sa povedať, že táto skutočnosť určite v nemalej miere ovplyvnila výkony koní, ktoré po transporte museli do štartu stráviť zvyšné 4 dni v karanténnom režime. Krátke zimné studené dni so snehom, ľadom a teplotami hlboko pod bodom mrazu doma zrazu vystriedali vysoké teploty ako uprostred leta a piesok.
Nakoniec všetkých 15 koní z karanténnej stajne úspešne absolvovalo vstupnú veterinárnu kontrolu a 12.Februára o 6.00 ráno sa postavili na štart 160km preteku v púšti. Na štarte stálo dohromady 100 pretekárov a koní. Jednou zo zvláštností tohto preteku, s ktorou sa v Európe nestretneme je, že všetky kone sú počas celého preteku doprevádzané členmi svojich tímov na doprovodných vozidlách a asistencia je dovolená na ktoromkoľvek bode na trati. Teoreticky všetci majú rovnaké podmienky i keď v praxi to vyzerá úplne ináč. Doprovodných vozidiel nebolo 100 ale možno dvakrát toľko. V emirátoch je prekvapujúco k dispozícii neobmedzené množstvo vody a ľadu. Body na napájanie koní zabezpečené organizátorom boli na každom piatom kilometri trate. ?         
Preteky pozostávali zo šesť kôl dlhých 34km- 31km-30km-24km -27km-16km, medzi kolami prestávky dlhé 30, 40 a 50 minút. Vzhľadom k reliéfu krajiny v púšti, sa všetky okruhy na seba podobajú ako vajce vajcu. Po prvých troch okruhoch s minimálnymi terénnymi nerovnosťami organizátori pripravili štvrtý okruh obávanou zvlnenou s pasážou „TORA BORA“. Táto síce iba  cca 3,5km dlhá pasáž  dokonale preverila sily a prípravu, určite všetkých, koní. Hovorí sa, že kto prekoná tento okruh, do cieľa už určite dôjde.

Nástrahy arabskej púšte absolútne tvrdý podklad podobný asfaltu, ktorý sa striedal s hlbokými pieskovými pasážami však bol zradný, o čom svedčí aj výsledková listina. Zo 100 koní do cieľa úspešne dobehlo len 32. Z 15 pozvaných koní len 5. V deň preteku bolo príjemne teplo ale fúkal velmi silný vietor, ktorý komplikoval dýchanie koňom aj jazdcom. O to väčšia radosť zavládla v slovenskom tíme keď Lucia a 10-ročný arabský valach Balkan zdolali túto trať v perfektnej kondícii a úspešne absolvoval aj záverečnú veterinárnu kontrolu. S priemernou rýchlosťou 15,88 s čistým časom na trati 10:04:42 obsadili 31.priečku a táto dvojica sa stala historicky prvou zo Slovenska, ktorá dokončila tento najnáročnejší pretek v púšti.

S priemernou rýchlosťou 24,92km/hod a s čistým časom 6:25:13 na trati sa víťazom stal Sultan Ahmed Al Baloushi z UAE zo stajne Al Reef Stables na 13 ročnom šimlovi CRONUS, ktorý si odniesol okrem vysokej finančnej výhry aj osobný automobil. Aj druhé miesto obsadil jazdec z Al Reef Stables. Je to jednoznačne najúspešnejšia stajňa UAE veď sú  momentálne  držiteľmi dvoch svetových rekordov a to na 120km a 160km.  Nad výsledkami ich koní sa dá len nechápavo krútiť hlavou. Priemerné rýchlosti 26-30km/hod, 30sekundové vstupy do veterín, a následne tepy okolo 40-50t/min nám Európanom pripadajú ako SCI-FI.
Na záver ostáva vysloviť prianie, aby slovenská vytrvalosť na ceste, ktorú v posledných rokoch nastúpila vydržala a aby sme mali i v budúcej sezóne veľa podobných úspešných dojazdov.

Vladimír Pažitný


© 2011 infoendurance. All Rights Reserved. Webhosting: Host4You