Prihlášky: do 20.2.2014 (štvrtok) – akceptujú sa len prihlášky zaslané na e-mail silvia.potocna@gmail.com alebo do súkromnej správy na Facebook „Silvia Potocna”
Občerstvenie: guláš na obed (3 €), improvizovaný bufet (nealko, pivo, slané + sladké pod zub)
————————–————————–————————-
Seminár bude rozdelený na tri časti:
Doobedňajšia časť (9:30- cca. 13:00): všeobecné zásady kŕmenia koní. Tento blok je vhodný pre širokú konskú verejnosť, pre majiteľov rekreačných koní, koní využívaných na rôzne športové disciplíny, pre majiteľov koní v ustajnení i chovaných doma, aj pre majiteľov tzv. „pastevných ornamentov” .
Poobedňajšia časť (cca. 14:00 – pokiaľ bude o čom ): kŕmenie športových koní, resp. koní vo vysokej fyzickej záťaži, energetický metabolizmus, kŕmenie v tréningu, na pretekoch, na čo dávať pozor.
————————–————————–————————-
Bonus pre vytrvalcov (po poobedňajšom bloku o šport. výžive): Vraťo Gallo sa s nami príde podeliť o svoje skúsenosti s prípravou svojej kobyly na vytrvalostné súťaže. Vraťo má mnohoročné skúsenosti s vytrvalostným jazdením, stál pri zrode tejto disciplíny na Slovensku pred 24 rokmi, jazdil preteky nad 100 km v čase, keď väčšina z nás ani netušila, čo je to vytrvalosť.
Informácie o jeho aktuálnej príprave budú zaujímavé najmä preto, lebo túto sezónu mala jeho kobyla Gobi suverénne najlepšie časy ukľudňovania na požadovanú tepovú frekvenciu zo všetkých slovenských koní (v priemere cca 1 minúta, rekord bol 45 sekúnd) pri priemernej rýchlosti cca. 16 km/h v medzinárodnom 228 km preteku (3. dňový pretek). V minulosti kobyla behala preteky v nižších priem. rýchlostiach a s dlhšími časmi ukľudňovania, takže nie genetika, ale zmena prístupu v tréningu.
————————–————————–————————-
Tematické okruhy seminára o výžive koní:
Doobedňajšia časť:
– pútavá anatómia a fyziológia tráviaceho traktu koňa ako základ pre porozumenie tomu čo, ako a prečo kŕmiť
– princípy zdravého kŕmenia – ako si odvodiť zdravé kŕmenie vlastnou hlavou
– prečo niektorým koňom stačí iba seno, soľ a voda, a niektorým to nestačí
čo dodať tým, ktorým to nestačí
– ako kŕmiť zdravo, jednoducho a lacno
-ako kŕmiť pre pevnejšie kosti šľachy, kopytá, kĺby
– minerály a vitamíny: funkcie v organizme, minimálne požiadavky, správne pomery a ich obsah v komerčných zmesiach. Ako zistíme, či ich náš kôň dostáva dostatočné množstvo?
– problémy, ktoré môžu mať príčiny v nevyváženom kŕmení (koliky, laminitída, žalúdočné vredy, metabolické poruchy, obezita, stereotypné správanie, agresivita, neplodnosť, problémy so šľachami, s kopytami, s hmotnosťou, únava či prebytok energie, prasknuté bodcové kosti a i.).
– müsli, granule, obilniny, rôzne úpravy obilnín, objemové krmivo: čo je zdravšie, energetickejšie, ekonomickejšie, praktickejšie
– čo nám hovorí údaj o stráviteľnej energii uvedený na obale krmiva
– ako sa o koňa starať, aby sa dožil v zdraví vysokeho veku.
A mnoho mnoho iného a hlavne použiteľného v praxi
Poobedňajšia časť:
– ako doplniť energiu tak, aby boli pokryté energetické nároky, ale aby jej zas nebolo priveľa
– nástrahy kŕmenia škrobu a koľko a kedy ho dať
– úloha vlákniny
– ako je to s chondroprotektívami
– kyselina mliečna – postrach?
– elektrolyty – v tréningu a na pretekoch
– myopatia – možné príčiny
…lebo zdravé a spokojné kone nás ponesú radi…a ďalej
————————–————————–————————-
Pozn.: Pri voľbe názvu seminára “Kŕmenie s porozumením” sme sa inšpirovali prezentáciou Belindy Hitzler o vytrvalostnom jazdení, v ktorej toto slovné spojenie použila v časti o kŕmení a javilo sa nám veľmi výstižné. Ďakujeme, Belinda!