Čo je vytrvalosť
Z anglického Endurance (= výdrž, vytrvalosť) pochádza názov pre šport, u nás známy ako vytrvalostné jazdenie. Je to teda beh na dlhú trať, vo všetkých smeroch. Pretek samotný trvá niekedy až dvanásť hodín a príprava zaberie oveľa viac času, ako by sa mohlo zdať.
Trate rozdeľujeme do kategórií podľa obtiažnosti. Najkratšie trate merajú 40 kilometrov a slúžia väčšinou ako kvalifikácia pre nových jazdcov a kone. Na Slovensku sa usporadúvajú národné preteky s dĺžkou 40, 60 a 80 km, zatiaľ čo Majstrovské alebo medzinárodné súťaže merajú sily jazdcov na najdlhších 160 kilometrových tratiach.
Víťazom sa stáva najrýchlejšia dvojica, to však ale len v prípade, že je kôň v dobrom zdravotnom stave, čo hodnotí zbor veterinárov po každom kole (10-40 km). Rovnako aj po príjazde do cieľa musí dvojica absolvovať veterinárnu prehliadku. Všeobecne sa hodnotia faktory ako čistota chodov, metabolická pohoda koňa či dehydratácia. Zároveň musí kôň vstupovať do veterinárnej uzávery s vyhovujúcou pulzovou frekvenciou, čo je zväčša 64 pulzov/min. Kôň kvalifikovaný do ďalšieho kola absolvuje ešte povinnú prestávku (40-50 min), počas ktorej má dvojica čas na oddych. Počas jednotlivých kôl sú stanovené servisné body, kde sa súťažiaci stretávajú so svojim pomocným týmom, napájajú a osviežujú koňa.
Vytrvalosť je nesporne jedným z najnáročnejších jazdeckých športov, nielen pre koňa a jazdca, rovnako pre celú „crew“- skupinu ľudí, ktorí sa starajú o koňa. Nejedná sa totiž o pár minút na kolbisku, je to celodenný pretek, dlhé hodiny v sedle a v pohybe. Kone musia byť na tento druh záťaže dobre pripravené, dlhodobým tréningom, v ktorom zanedbanie najmenšieho detailu znamená neúspech. V preteku musia jazdci zvoliť vhodné tempo, prispôsobiť ho schopnostiam koňa, trati, počasiu a vhodne viesť koňa cez nástrahy terénu. V prípade nepriaznivých podmienok je práve trať najväčším súperom všetkých vytrvalcov.
Vo vytrvalostnom športe platí motto, že každý kto príde v zdraví do cieľa je víťazom. Čím dlhšej trate, tým lepšie.